Tisztelt Szülők és Tanulók!
Mindazon szakgimnáziumi tanulóinknak, akik intézményünkben a szakképzésről szóló 2011. évi CLXXXVII. törvény és a nemzeti köznevelésről szóló 2011. évi CXC. törvény szerint kezdték meg iskolai rendszerű szakgimnáziumi tanulmányaikat, a szorgalmi időszakot követően összefüggő (azaz egymást követő munkanapokon teljesítendő) nyári szakmai gyakorlaton kell részt venniük.
A gépészet ágazatban: 10. évfolyam után 140 óra, a 11. évfolyam után 140 óra összefüggő gyakorlat időtartama.
Fiatalkorú tanuló esetén a képzési idő a napi 7 órát, nagykorú esetében a napi 8 órát nem haladhatja meg, melyet 6 és 22 óra között kell letölteni. A másnapi gyakorlat megkezdése előtt 16 óra pihenőidőt kell biztosítani. Ha a napi gyakorlati képzési idő meghaladja a négy és fél órát, akkor a tanuló részére a képzési időn belül legalább 30 perc megszakítás nélküli szünetet kell biztosítani. A tanuló éjszakai munkára, rendkívüli munkavégzésre és készenlét ellátására nem vehető igénybe.
A továbbhaladás feltétele
Az adott évfolyam sikeres teljesítését követően a következő évfolyam megkezdésének feltétele az összefüggő gyakorlat elvégzése. A gyakorlat anyagát és az elvégzendő feladatokat az egyes szakokra érvényes kerettantervi leírások tartalmazzák. Csak olyan munkahely fogadhat tanulót, amelyik rendelkezik érvényes cégjegyzék számmal, vagy statisztikai számjellel.
A gyakorlat teljesítésének helye
- a szülő és a diák által keresett munkahelyen, vagy
- a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara által nyilvántartott vállalkozásoknál (www.isziir.hu honlapon
gyakorlati képzésre jogosult szervezetek nyilvántartása menüben szakmacsoportra, azon belül szakképesítésre szűrve)
A fenti esetekben a kiválasztott munkahely és az iskola között a gyakorlat idejére szóló EGYÜTTMŰKÖDÉSI MEGÁLLAPODÁS-t kell kötni. A megállapodást az iskolát fenntartó és a gyakorlati képzés feltételeivel rendelkező szervezet köti. Az összefüggő gyakorlat időpontja a nyári szüneten belül a munkahellyel tetszőlegesen egyeztethető.
- Ha a fenti lehetőségek egyikével sem sikerül gyakorlati helyet találni, akkor az iskolával kapcsolatban álló gazdálkodóknál szervezett munkahelyen kell a gyakorlatot elvégezni.
A gyakorlat dokumentálása:
A gyakorlatot a munkahely dokumentálja,
- Foglalkozási napló vezetésével (lsd. letölthető dokumentumok);
- A gyakorlat teljesítésének igazolásával
A tanulónak a gyakorlat befejezését követően, de legkésőbb 2020. augusztus 31-ig, kell a gyakorlat igazolását az iskola titkárságára eljuttatnia.
Bejelentési kötelezettség
A tanulónak folyamatosa de legkésöbb 2020 április 1.-éig kell leadnia négy példányban fogadó munkahely által kitöltött és aláírt megállapodást, vagy jelzi, ha nem talált külső gyakorlati helyet.
Szeretnénk, ha minél több diákunk találna a gyakorlat idejére külső gazdálkodó céget, mert így munkahelyi tapasztalatokat szereznének és valós munkakörnyezetben, a szakhoz illeszkedő valós gyakorlati feladatok megoldásával foglalkoznának!
A felmerülő kérdésekre tájékoztatást ad: Szénásy Zsolt gyak. okt. vez.
isk. tel:06/1 283-0858 / 114-es mellék 8-16 óra között
Letölthető dokumentumok:
Gépész ágazat
Együttműködési megállapodás Gépész
Együttműködési megállapodás Mechatronika
Szakmai gyakorlat tartalmi követelmény Gépész: 10. évfolyam 11. évfolyam
Szakmai gyakorlat tartalmi követelmény Mechatronika: 10. évfolyam 11. évfolyam
Nyári gyakorlat teljesítését igazoló dokumentumminták : foglalkozási napló igazolólap